Рейтинг:  4 / 5

Звезда активнаЗвезда активнаЗвезда активнаЗвезда активнаЗвезда не активна
 

Пальник- Primus Lite+

Слово "примус" (primus) вже давно стало легендою як серед простих обивателів, так і серед любителів екстремальних подорожей .

Примус - безфітний нагрівальний прилад, що працює на рідкому паливі (бензині або гасі). Винайдений у 1892 році Францем Вільгельмом Ліндквістом, який заснував надалі фірму.

 Primus AB. Використовувався в побуті до поширення газових мереж, появи у продажу зрідженого газу балонах і електроплит. Залишається популярним серед туристів. Так каже вікіпедія.

На сьогоднішній день компанія та торгова марка цілком живі і продовжують випускати туристичну продукцію.

Типова система приготування їжі представляє собою газовий пальник щодо невеликої потужності на яку жорстко встановлюється спеціальний котелок з теплообмінником на дні. За рахунок жорсткого кріплення, розрахованого теплообмінника, продуманого газового пальника отримуємо еконмічну та потужну систему для кип'ятіння води та пригнічення їжі. Такі системи так само відрізняється компаткністю - складаються самі в себе (всередину казанка).

 

Компанія Primus має у своєму модельному ряду 3 сучасні компактні системи для приготування їжі - Lite, Lite+ (Lite plus), Lite XL. Також у магазинах зустрічається попередня версія цієї системи - Primus Eta Lite.

Попередня версія по суті нічим не відрізняється від нових версій, крім матеріалу термостійкого чохла.

Нові версії представляють різні варіанти комплектації.

В огляді розглядатимемо Primus Lite+ (Lite plus), по ходу розглядатимемо відмінність від інших моделей. Також нові версії пропонують вибір кольорової гами - чорний, темна олива, охра, піщаний, блакитний.

.

Primus приділяє дуже багато уваги упаковці та її дизайну. Жодних яскравих написів і глянсового дизайну. На упаковці багато корисної інформації про систему, комплект постачання, характеристики

ФОТО упаковки 

Характеристики системи та комплект постачання.
Primus приділяє увагу не тільки зовнішній обгортці, всередині упаковки так само не просто. Відкривши упаковку бачимо казанок та пальник - товар одразу показаний обличчям. Під цією "вітриною" заховані інші компоненти.


 

У комплект Primus Lite+ входить

- казанок (0,5л) у термозахисній тканині з кришкою

- газова горілка

- бірка на пальнику про проходження ТО на виробництві

- інструкція

- шнурок для підвісу системи

- Складні ніжки для газового балона

- 3 ніжки на тримачі для газового пальника щоб ставити посуд з плоским дном

- 1 запасна ніжка

Начебто не так і багато всього, але насправді є все, що треба і докуповувати окремо аксесуари немає необхідності - комплект самодостатній.

Відмінність комплектації у версій

Lite – кришка плоска, її не можна використовувати як чашку, немає можливості підвісу системи.

Lite XL – казанок об'єму 1л.

 

Характеристики системи Primus Lite+

- Потужність: 1500 Квт

- П'єзопідпал

- Розміри: Ø100х150 мм

- Вага: 390 г

- Час горіння: 59 хв на балоні 100 г

- Час закипання 0,5 л води: 2:45 хв/сек

 

Конструкція

Почнемо з пальника.

Пальник виконаний з нержавіючої сталі. Виглядає вона досить потужно, але при цьому її вага збережена в цілком розумних межах - 148,4 грами..  

На верхній частині пальника видно сіточка створює факел полум'я, тяганина п'єзопідпалу. За межами конфорки видно три отвори - це місця для закручування гвинтів-ніжок для того, щоб мати можливість встановлювати посуд з плоским дном. Ставити посуд просто на пальник верху не можна! Так само видно зволікання, що проходить практично по периметру. Ця тяганина частина системи з'єднання котелка і пальника.


 

Висота пальника з котелком одна з найнижчих у своєму класі, на що примус має свій патент. Цей момент дозволяє складати пальник накручений на 100 грамовий балон усередину казанка (хоча в інструкції радять зберігати розібраним).

Різьблення для газового балона повністю латунне що має збільшити її довговічність та надійність.

 

Вентиль управління та п'єзо підпал розташовані біля пластикової вставки. Вона закриває механізми і за неї дуже зручно тримати при розпалюванні та вимкненні пальника що б не обпектися об сталеву частину пальника. За інструкцією цей вузол розбірний.

Регулювання полум'я плавна, вона проводиться у перших півоберта, а потім уже різниці у факелі практично немає.

Також внизу пальника видно отвори для забору повітря.


 

Котелок.

Котелок виконаний із алюмінію. У ньому є мірні мірки до 0,5л. Його повний об'єм понад 0,7 л. У нижній частині приварений і заштампований радіатор теплообмінника в захисній окантовці. Захисна окантовка захищає радіатор від зминання (він виконаний з тонкого алюмінію), і за неї відбувається фіксація з'єднання котелка і пальника. Є 3 положення для фіксації казанка на пальнику, кадо положення має досить широкий діапазон. Сам принцип фіксації має байонетний тип – поєднати пази та повернути до легкого клацання. Роз'єднання в зворотному порядку - подолати опір клямки (дротівки пальника, що йде по периметру), довернути і роз'їднати.

У робочому положенні казанок обернуть термо захистом - вона перетворює казанок на термо кухоль, зменшує втрати тепла при готуванні, дозволяє брати голими руками кухоль з окропом. Ручка виконана із стропи. Довжина ручки не регулюється, спочатку її величина здається великою, але думаю це пов'язано з тим, щоб її можна брати на ладі рукою в рукавичці. Що цілком можливо так як системи подібного типу дуже люблять альпіністи. На ручці розташована скоба тримач з ніжками адаптерами (її можна зняти і залишити вдома, якщо в ній немає необхідності). Сама ручка кріпиться жорстко лише зверху. У нижній частині ручка від'єднується і застібається поверх котелка над кришкою. Це подвійна функція - фіксація кришки котелка в транспортному положенні та підвіс всієї системи. В останньому випадку мотузка чіпляється просто зверху. тут хочеться відзначити простоту - за рахунок широкої ручки система висить стійко, і немає необхідності докуповувати окремі гаки, тросики та адаптери для підвісу, як у інших марок. У Primus можна використовувати будь-яку мотузку, а не тільки ту, що йде в комплекті.

 

Вага кухля з кришкою, обгорткою, ніжками на тримачі 260,6 грам.

Усього вага системи без газового балона виходить 260,6 + 148,4 = 409 грам.

 

Кришка казанка.

Матеріал – прозорий пластик tritan. Кришка дозволяє використовувати її як кухоль. Її об'єм близько 200мл (звичайна склянка). У кришці є отвори для виходу пари при готуванні, але використовувати кришку як друшляк не можна - немає верхнього отвору для виходу повітря. Тому наливати щось із казанка треба попередньо знявши кришку.

Кришка має силіконовий кантик за який можна брати що б не обпектися колись у казанку окріп, але довго за нього тримати кришку все ж таки не зручно.

Кришка прилягає щільно, але якщо систему впустити, то кришка відкриється і вміст проллється, тому слід не забувати про стійкість.

Отвори для виходу пари досить великі через них можна контролювати процес приготування їжі, якщо кришка запотіла.


 

Ніжки для газового балону.

Пластикові складні ніжки дозволяють встановити 100/200/400 грамовий балон та підвищити стійкість усієї системи. Ніжки в котелок з пальником і балоном не влазять (може і правильно - щоб зайвий бруд не нести в посуд).

Вага ніжки 22,5 грами. Погано вони чорного кольору і втратити або забути їх просто. Але вирішити цей момент можна прив'язавши яскраву мотузку.


 

 

Зручність роботи та транспортування.

Транспортувати систему складеної в казанок дуже зручно, погано щойно виробник не поклав у комплект мішечок для транспортування. Радіатор казанка хоч і максимально закритий, але все одно краще стежити, щоб його не пошкодило в сумці. Тут варто відзначити, що в інших виробників радіатори більш відкриті і для їх захисту використовуються окремі пластикові кришечки.

Оскільки система розрахована на максимально легку вагу, то її казанок розрахований з урахуванням габаритів 100 грамового газового балона. Балон влазить із запасом, що дозволяє зберігати його в чохлику або кульці - що б він не гримів і не заносив бруд усередину харчового посуду.

Форма кришки дозволяє доповнити набір складною чашкою Wildo. З нею система так само складається в казанок (але якщо від'єднувати балон від пальника).
Складання системи дуже швидке. Підпал газу виходить із першого підпалу. І немає різниці стоїть на пальнику казанок або його немає. У роботі вдень смолоскип пальника практично не видно. Видно лише нагрітий край п'єзоелемента. У сутінках видно слабке відблиск полум'я. Шум від роботи пальника мінімальний. У плані непомітності цей пальник дуже сильно виграє перед звичайними газовими пальниками..


У роботі, пальник має непогану стійкість, а зі встановленими ніжками на балон вона помітно покращується. Так само можна працювати з системою тримаючи її в руках за ручку або підвісивши. Головне не забувати, що для кип'ятіння краще не наливати боди більше ніж 0,5л! інакше вона виплескуватиметься і можна отримати опік.

 

Після закипання або розігрівання їжі можна від'єднати пальник від казанка. І тут повною мірою оцінюється простота та надійність фіксації казанка та пальника. Котелок і пальник мають 3 положення, з яких можна зробити з'єднання. Положення мають досить широкий спектр проміжних положень.

Також якщо є необхідність швидко від'єднати гарячий пальник від балона, то тут так само продуманий момент - можна братися за пластиковий кожух на пальнику.

На окрему увагу заслуговує робота пальника на вітрі - це сильно не впливає на час закипання води, оскільки полум'я заховано всередині контрукції. Можливо Primus знали про один з мінусів одного конкурентів, тому на пальнику і елементах, що оперізують її, немає пластику, який може розплавитися при роботі на вітрі коли тепло пальника здувається в один бік сильніше.

 

Компактні габарити цілком дозволяють транспортувати пальник у звичайних рюкзаках та сумках. У парі з літровою флягою Primus Lite повністю замінить термос. Адже свіжий чай завжди приємніший.

 

Вага 100г газового балона близько 200г. Витрата газу на середньому вітрі у мене вийшов близько 5 грамів на кип'ятіння 1л води. Так що при грубих підрахунках заява виробника цілком вірні що одного 100г балона цілком вистачить на 7 днів з 3-разовим використанням пальника.

 

Можливо комусь здасться що система Primus Lite + має невеликий обсяг і не розрахована на компанії з двох і більше людей. Для таких випадків можна використовувати Primus Lite XL або докупити окремо більший котел з комплекту Lite XL. У цьому казані крім кришки-миски ще йде пластикова тарілка та чохол для транспортування. Але навіть із казанком на 0,5 л. Пальник підходить для 1-3 чоловік, просто необхідно правильно розрахувати запас газу. Наприклад, наповнення 1,5 л. термоса окропом займає близько 10 хвилин, що дуже непогано. Відповідно і приготування їжі не буде займати багато часу, просто буде потрібно частіше включати пальник.


 

Система для приготування їжі Primus Lite+ комусь може здатися дорогою, але пропоную розібратися. У порівнянні зі звичайним газовим пальником витрата газу та час закипання води показують суттєвий виграш. Крім того, готовність до роботи дозволяє дуже швидко приготувати перекусити. Так само не варто забувати, що у звичайного газового пальника в комплекті немає казанка, тим більше казанка з кришкою, і можливістю підвісу системи.

Особисто мені здається, що виграш у часі і простота роботи цілком коштують витрачених коштів.
Так само не варто забувати, що використовуючи такий пальник навіть під час звичайних прогулянок у ліс ми не робимо вогнищ і зводимо вплив на природу до мінімального.


Пальник Primus Lite+ мені сподобався.

Явних мінусів у неї я не бачу. Якщо чіплятися, то можна пошукати, придумати. Але ідеалу не існує тому, що у всіх свої потреби та бажання. За Primus Lite+ мені здається, що обхід чужих патентів пішов на користь системі і дозволив позбутися багатьох спірних рішень.

Плюси порівняно з конкурентами

- компактність

- економічність

- мала вага

- кришка/чашка

- можливість використовувати звичайний посуд із плоским дном

- можливість підвісити систему

КУПИТИ

 

Facebook - YouTube - Instagram